ماشین نیوز

کد خبر: ۱۰۰۵۸ | تاریخ انتشار : ۱۹-۰۵-۱۴۰۱ - ۸:۳۷ | نسخه چاپی نسخه چاپی

روشن نشدن ماشین ممکن است برای هر راننده‌ای رخ دهد و مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. در ادامه با رایج ترین دلایل روشن نشدن خودرو آشنا خواهیم شد.

به گزارش ماشین نیوز ؛مالکان خودروهای کارکرده و حتی صفر کیلومتر ممکن است با مشکل روشن نشدن خودرو مواجه شوند. این مشکل در زمانی که مالکان به وسیله نقلیه خود نیاز دارند می‌تواند به یک معضل جدی تبدیل شود. از این رو قصد داریم شما را با رایج ترین دلایل روشن نشدن ماشین آشنا کنیم.

رایج ترین دلایل روشن نشدن خودرو

از رایج ترین دلایل روشن نشدن ماشین می‌توان به نرسیدن سوخت مورد نیاز به پیشرانه، نرسیدن هوا به پیشرانه، خراب شدن سیستم برق‌رسانی و خراب شدن پیشرانه اشاره کرد. توضیحات هر یک از این دلایل به شرح زیر است:

نرسیدن سوخت به پیشرانه

رایج‌ترین دلایل روشن نشدن خودرو

پیشرانه خودروهای احتراقی برای روشن شدن به سوخت نیاز دارد. از این رو یکی از دلایل روشن نشدن موتور به عدم سوخت رسانی مناسب مربوط می‌شود. مثلا اگر در باک خودرو بنزین وجود نداشته باشد، موتور برای روشن شدن به سوخت لازم دسترسی ندارد و به همین دلیل ماشین نیز روشن نخواهد شد. مواردی چون خرابی سیم‌کشی و سوکت پمپ بنزین، خرابی رله یا فیوز پمپ بنزین و خرابی پمپ بنزین به عنوان دلایل اصلی نرسیدن سوخت به پیشرانه محسوب می‌شود.

علاوه بر این، برخی اوقات کثیف بودن زیاد فیلتر بنزین باعث مسدود شدن مسیر حرکت سوخت از باک بنزین به سمت پیشرانه خواهد شد و همین موضوع می‌تواند مانع روشن شدن خودرو شود. از این رو بهتر است حداکثر هر ۲۰ تا ۲۵ هزار کیلومتر فیلتر بنزین تعویض شود.

نرسیدن هوا به پیشرانه

رایج‌ترین دلایل روشن نشدن خودرو

سوخت در پیشرانه خودرو با هوا ترکیب می‌شود تا با انفجار درون سیلندر انرژی مورد نیاز برای حرکت خودرو تامین شود. از این رو اگر هوا در سیلندر وجود نداشته باشد، موتور خودرو نیز روشن نمی‌شود. در واقع هر دلیلی که از رسیدن هوای کافی به درون موتور جلوگیری می‌کند، مانع روشن شدن خودرو خواهد شد. از مواردی که مانع رسیدن هوا به پیشرانه می‌شوند می‌توان به کثیف بودن فیلتر هوا و مسدود بودن مسیر هواکش اشاره کرد.

علاوه بر این، مسدود شدن مسیر خروجی دود در اگزوز نیز باعث مشکل جدی در عملیات تنفس موتور خواهد شد و به همین دلیل می‌توان آن را یکی از دلایل روشن نشدن ماشین دانست.

خراب شدن سیستم برق‌رسانی

رایج‌ترین دلایل روشن نشدن خودرو

برق نیز به اندازه سوخت و هوا برای روشن شدن ماشین ضروری است. به ویژه انرژی سیستم جرقه‌زنی که باعث آسان‌تر شدن فرایند انفجار سوخت و هوای ترکیب شده درون سیلندر می‌شود، توسط سیستم برق‌رسانی تامین خواهد شد. از این رو خرابی سیستم برق‌رسانی یکی از دیگر دلایل روشن نشدن ماشین است. مواردی چون خرابی باتری، خرابی دینام و عدم شارژ باتری به همراه خرابی رله دوبل جزو رایج ترین دلایل عدم برق رسانی مناسب به پیشرانه محسوب می‌شوند.

علاوه بر این، در برخی از مواقع پیشرانه خودرو به دلیل خراب شدن سنسورها یا قطعات الکتریکی نیز روشن نخواهد شد؛ مثلا خرابی کامپیوتر خودرو، خرابی شمع و وایر، خرابی کوئل، خرابی سنسور دمای آب و خرابی یا کثیفی سنسور دور موتور باعث روشن نشدن ماشین خواهد شد.

برخی اوقات سیستم‌های برقی خودرو پس از موتورشویی و نفوذ آب به درون موتور با مشکل مواجه می‌شوند؛ چرا که نفوذ آب و مایع شوینده به درون اتصالات و سکوت آنها باعث خرابی برخی قطعات الکترونیکی شده که نتیجه آن روشن نشدن ماشین خواهد بود.

خراب شدن موتور

رایج‌ترین دلایل روشن نشدن خودرو

وجود نقص در پیشرانه نیز باعث روشن نشدن ماشین خواهد شد؛ مثلا پارگی تسمه تایم باعث می‌شود که موتور بسیار راحت استارت بخورد یا پس از استارت زدن صدای برخورد دو فلز به گوش برسد که با این وجود پیشرانه روشن نخواهند شد؛ زیرا خرابی تسمه تایم باعث عدم حرکت سوپاپ می‌شود. علاوه بر این، خراب شدن شاتون، پیستون، میل‌لنگ و یاتاقان‌ها نیز از سایر دلایل روشن نشدن ماشین محسوب می‌شوند.

از سایر دلایلی که باعث وجود نقص مکانیکی در پیشرانه می‌شوند می‌توان به افزایش دمای بیش از حد موتور، عدم وجود روغن کافی در پیشرانه، خرابی پمپ روغن و وجود ناخالصی و براده در مسیر روغن و نفوذ آنها به بخش‌های حساسی چون یاتاقان‌ها اشاره کرد. همچنین از آنجایی که برای روشن شدن اولیه پیشرانه به نیروی موتور استارت نیاز است، خرابی استارت خودرو باعث روشن نشدن ماشین خواهد شد.

سایر دلایل روشن نشدن پیشرانه

فعال شدن کلید اینرسی

رایج‌ترین دلایل روشن نشدن خودرو

با وجود این که فعال شدن کلید اینرسی به عنوان دلیل اصلی روشن نشدن پیشرانه خودرو محسوب نمی‌شود، اما باید آن را جزوی از ایرادهای مربوط به عدم برق‌رسانی موتور دانست.

این کلید در زمان تصادف با قطع جریان برق و بنزین باعث جلوگیری از آتش‌سوزی خودرو پس از تصادف‌ها خواهد شد. این کلید برخی اوقات در زمان عبور از روی دست‌اندازها یا بر اثر تصادف‌های نه چندان شدید نیز فعال خواهد شد که با فعال شدن آن پیشرانه دیگر روشن نخواهد شد. البته با فشار دادن دکمه قرمز روی کلید مجددا می‌توان پیشرانه را روشن کرد.

یخ‌زدگی پیشرانه

رایج‌ترین دلایل روشن نشدن خودرو

در فصل زمستان اگر از ضد یخ استفاده نکنید، مایعات و آب درون پیشرانه به دلیل سرمای شدید هوا یخ خواهند زد و یخ‌زدگی موتور مانع حرکت روان قطعات متحرک پیشرانه شده که نتیجه آن نیز روشن نشدن ماشین خواهد بود.

سخن پایانی در مورد دلایل روشن نشدن خودرو

مالکان خودروها با مراجعه منظم به تعمیرکاران معتبر و همچنین متخصصان حوزه برق و مکانیک خودرو می‌توانند از خرابی‌های غیر مترقبه پیشرانه و روشن نشدن آن جلوگیری کنند.

منبع: گجت نیوز

برچسب ها:, , ........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=10058

دیدگاه شما

( الزامی )

(الزامی)

آخرین اخبار