بازگشایی مدارس چقدر ترافیک را افزایش می‌دهد؟
کد خبر: ۱۱۰۰۱ | تاریخ انتشار : ۰۲-۰۶-۱۴۰۱ - ۱۲:۱۱ | نسخه چاپی نسخه چاپی

حدود یک ماه دیگر مدارس بازگشایی می‌شوند. کارشناسان حوزه ترافیک می‌گویند که ترافیک همزمان با آغاز پاییز ۱۵ درصد بیشتر می‌شود.

به گزارش ماشین نیوز ؛ همزمان با آغاز پاییز دانش آموزان راهی مدرسه می‌شوند. حدود یک ماه دیگر مدارس و مراکز آموزش عالی به صورت حضوری برگزار و به آمار مسافران حمل و نقل عمومی در تهران افزوده می‌شود.

هیچ مشکلی برای بازگشایی مدارس نداریم

احمد وحیدی وزیر کشور در چهل و هفتمین جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با تاکید بر ایجاد آمادگی‌های لازم برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در اول مهر گفت: هیچ مشکلی برای بازگشایی مدارس نداریم.

 وی با اشاره به اینکه آمادگی لازم برای شروع مدارس و دانشگاه‌ها ایجاد شده است، گفت: قرار بود سازمان برنامه و بودجه منابعی برای وزارت آموزش و پرورش اختصاص دهد که این منابع تخصیص داده شد و برای بازگشایی مدارس مشکلی نخواهیم داشت.

تصویب طرح بهبود وضعیت حمل و نقل عمومی تهران

 مدتی پیش هم طرح بهبود وضعیت حمل و نقل عمومی همزمان با بازگشایی مدارس در شورای شهر تهران به تصویب رسید و قرار است برنامه‌هایی جهت تسهیل در رفت و آمد شهروندان در سطح شهر از طریق حمل و نقل عمومی اتخاذ شود.

تقویت اتوبوسرانی تهران تا قبل از مهر

درباره آمادگی معاونت حمل و نقل و ترافیک جهت بازگشایی  مدارس به سراغ مجتبی شفیعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران رفتیم وی در این زمینه گفت:  اورهال ۱۴۰۰ اتوبوس در تهران نیز کلید خورده و برنامه ریزی‌های جامعی در نظر گرفته شده که تا قبل از بازگشایی مدارس ناوگان حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوسرانی تقویت شود.

وی بیان داشت: در حال حاضر فشار بر روی ناوگان حمل و نقل عمومی بسیار زیاد است، تراکم جمعیت، طولانی سرفاصله حرکت اتوبوس‌ها و فرسودگی ناوگان دست به دست هم داده و ما درصددیم با برنامه‌ریزی‌ها وضعیت را هر چه بهتر بهبودی بخشیم و ان‌شاءالله با اقدامات انجام شده از نظر تأمین اتوبوس به کفایت می‌رسیم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران بیان داشت: قرار است در هفته دولت خبرهای خوبی در زمینه ورود اتوبوس‌های جدید برای تهران داشته باشیم.

شفیعی خاطرنشان کرد: مترو تهران و تاکسیرانی هم آماده بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی و دانشگاه خواهند شد و برنامه های خوبی هم در این زمینه در دستور کار قرار گرفته است.

اقدامات سازمان تاکسیرانی شهر تهران در طرح استقبال از مهر

همچنین اخیرا شهرداری تهران اعلام کرد، سازمان تاکسیرانی شهر تهران در راستای وظایف خود اقدامات مرتبط در حوزه خدمت رسانی مناسب به شهروندان در قالب اجرای طرح استقبال از مهر  را در دستور کار قرار می‌دهد.

 ارائه خدمات مناسب به دانش آموزان و شهروندان تهرانی و نیز نظارت برفعالیت سرویس های مدارس و ناوگان تاکسیرانی از اهداف کلان این طرح در نظر گرفته شده که عملیات اجرایی آن پس از ابلاغ دستورالعمل استقبال از مهر به شهرداری های مناطق ۲۲گانه د  بازه زمانی مشخص و نظارت عالی و پیگیری موارد اشاره شده در این دستورالعمل از طریق معاونت نظارت و امور مناطق این سازمان صورت می پذیرد.

 بازه زمانی مشخص شده برای  این دستورالعمل جهت اقدامات اجرایی و نظارتی از نیمه شهریور تا پانزدهم مهر است و تمامی موضوعات آن به صورت مستمر از سوی مسوولان امر رصد و کنترل می‌شود.

بر این اساس استقرار همه معاونین، مدیران و عوامل گشت کنترل و نظارت سازمان تاکسیرانی و همچنین نیروهای کنترل و گشت شرکت‌های خصوصی در نقاط پر ازدحام و موردنیاز مناطق ۲۲ گانه از جمله موارد در نظر گرفته شده برای این طرح است .

 نظارت بر عملکرد شرکت‌های مجاز سرویس دهی در مدارس بر اساس آیین نامه اجرایی تشکیل ستاد هماهنگی منطقه ای،  هماهنگی معاونین حمل و نقل و ترافیک با مدیران تاکسیرانی و راهور مناطق، توجیه رانندگان تاکسی و ارایه آموزشهای مورد نیاز به منظور رعایت ضوابط و مقررات ترافیکی مرتبط و دستورالعمل های بهداشتی مبارزه با کرونا، نظارت بر عملکرد تاکسیهای گردشی، خطوط و …  از جمله موارد در نظر گرفته شده به این منظور است.

 موظف کردن تاکسی ها به جابه جایی مسافرین با حداکثر ظرفیت مجاز و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، نظارت بر اخذکرایه ها به منظور اعمال مبالغ مصوب و جلوگیری از بروز تخلف در این زمینه، اعلام وضعیت های ترافیکی به مرکز و نظارت هوشمند توسط واحد های نظارتی، اعزام تاکسی به مراکز تجمع مسافرین ، پی گیری در خصوص ارائه خدمات با قیمت مصوب  و… از دیگر اقدامات است.

پیش بینی افزایش ۱۵درصدی ترافیک با بازگشایی مدارس

مهدی گلشنی مدیرکل حمل و نقل عمومی و امور مناطق معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، نیز در مورد اقدامات ستاد استقبال از مهر معاونت حمل و نقل شهرداری تهران گفت: در ابتدای سال گذشته در یک نوبت مدارس بازگشایی شد و از آنجایی که احتمال بازگشایی مدارس وجود داشت طراحی‌ها و تمهیداتی اندیشیده شده بود اما بازگشایی اتفاق نیفتاد.

ابلاغ دستورالعمل به مناطق  ۲۲ گانه

وی با بیان اینکه برای امسال که بازگشایی مدارس قطعی است تمهیدات ترافیکی در نظر گرفته شده است، به ایجاد پیک ترافیک همزمان با بازگشایی مدارس اشاره کرد و افزود: بر همین اساس دستورالعملی را برای مناطق ۲۲ گانه و همه حوزه‌های ستادی درگیر کار صادر کرده ایم.

ایجاد معابر و پیاده روها برای حرکت امن دانش آموزان 

وی با بیان اینکه از مناطق درخواست کردیم که فعالیت‌های اجرایی و فیزیکی اطراف مدارس را با هدف ایمن سازی، آشکارسازی و همسطح سازی معابر انجام دهند، تصریح کرد: بر این اساس معابر و پیاده روها برای حرکت امن دانش آموزان و عابرین پیاده ایجاد می‌شود.

ایمن سازی تجهیزات ترافیکی ایستگاه‌های اتوبوس

گلشنی همچنین از ایمن سازی تجهیزات ترافیکی ایستگاه‌های اتوبوس که در این ایام بیشتر توسط دانش آموزان استفاده می‌شود، خبر داد و افزود: بحث بهسازی مسیر و ایستگاه‌های خطوط حمل و نقلی به ویژه بهسازی پایانه‌های اتوبوس و تاکسی در همه مناطق در دستور کار قرار دارد.

شناسایی مراکز آموزشی تاثیرگذار در ترافیک معابر اصلی

وی با اشاره به شناسایی مراکز آموزشی تاثیرگذار در ترافیک معابر اصلی، گفت: ارائه برنامه عملیاتی برای کنترل و نظارت ترافیک معابر منتهی به مراکز آموزشی با همکاری پلیس راهور انجام شده است و همچنین نصب و مرمت انواع تجهیزات ترافیکی در دستور کار قرار گرفته است.

هماهنگی پلیس و شهرداری برای ممنوعیت حفاری های مخل تردد از ۱۵ شهریور

به گفته گلشنی، با هماهنگی پلیس و معاونت فنی و عمرانی هر گونه حفاری که احتمال اختلال در فرآیند تردد را ایجاد می‌کند از ۱۵ شهریور تا نهم مهر ماه ممنوع بوده و عملیات حفاری انجام نمی‌شود.

قرارگیری سرویس‌های فوق‌العاده به معابر منتهی به مراکز آموزشی

وی با بیان اینکه در بحث حمل و نقل عمومی نیز در حوزه اتوبوسرانی ۵۵۰ اتوبوس به ناوگان اضافه می‌شود، ادامه داد: با توجه به اینکه قرار شده ۴۰۰ راننده به کار گرفته شود این امکان وجود دارد که وضعیت ناوگان اتوبوسرانی بهبود یافته و سرویس‌های فوق‌العاده به معابر منتهی به مراکز آموزشی که تقاضای سفر بالایی دارند خواهیم داشت.

گلشنی همچنین با بیان اینکه اعزام قطارهای فوق‌العاده مترو برای کاهش سرفاصله همزمان با آغاز سال تحصیلی را در دستور کار قرار دادیم، گفت: بحث نظارت بر عملکرد تاکسی‌های خطی و گردشی و کنترل اخذ کرایه مصوب و پیگیری و رفع نواقص پایانه‌ها در حوزه تاکسیرانی نیز دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه تمرکزمان بیشتر بر اتوبوسرانی است، گفت: پیش بینی می‌شود همزمان با بازگشایی مدارس ترافیک ۱۵ درصد افزایش یابد که با تمهیدات اتخاذ شده نسبت به کنترل و تسهیل تردد اقدام خواهد شد.

 پلیس و شهرداری برای مدیریت ترافیک آماده می‌شوند

کمتر از یک ماه دیگر مدارس و مراکز آموزش عالی بازگشایی می‌شود و کارشناسان و مدیران حوزه حمل و نقل و ترافیک می‌گویند ۱۵ درصد حداقل به ترافیک تهران افزوده می‌شود. شهرداری تهران تمهیداتی را برای این ایام در نظر گرفته و باید منتظر ماند و دید مدیریت شهری و پلیس چگونه با برنامه‌ها و تمهیدات در نظر گرفته ترافیک را مدیریت می‌کنند.

منبع: فارس

برچسب ها:, ........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=11001

دیدگاه شما

آخرین اخبار