کشف سوخت قاچاق در گمرک شهید رجایی
کد خبر: ۱۱۳۳۱ | تاریخ انتشار : ۰۷-۰۶-۱۴۰۱ - ۸:۴۳ | نسخه چاپی نسخه چاپی

پیرو کشفیات قبلی که در آستانه هفته دولت انجام گرفت، کنترل و نظارت دقیق کارکنان گمرکات استان هرمزگان منجر به کشف مهم محموله قاچاق سوختی شد.

به گزارش ماشین نیوز ؛ناظر جدید گمرکات هرمزگان در خصوص این کشف بزرگ در گمرک شهید رجایی گفت: کالای کشف شده قبلی منجر گردید گمرک به شرکت مذکور مظنون و دستور بررسی جامع کلیه محموله های شرکت صادر شد.

حسین سعیدی ادامه داد: پس از بررسی فیزیکی کالاها مشخص شد مشابه تخلفات اظهارنامه های قبلی ، کالای هیدورو کربن سبک ( پایه نفت سفید) به جای کالاهایی که تحت عنوان اسید چرب سویا اظهار شده در فلکسی تانک جایگذاری شده  که پس از ارسال نمونه به آزمایشگاه موارد مورد تایید قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه مقدار کل کالای مکشوفه به مقدار ۵۰۶ هزار کیلوگرم با ارزشی بالغ بر  ۶۱ میلیارد ریال و ارزش دلاری  ۲۵۰ هزار دلار تشخیص داده شده است، تصریح کرد: شرکت متخلف این کالا را در گمرک شهید رجایی به مقصد امارات با اسناد مجعول شده اظهار کرده است.

معاون صادرات و ترانزیت گمرک شهید رجایی در خصوص کشفیات متعدد اخیر که از ابتدی آغاز هفته دولت تا به امروز  در جهت حمایت از صادر کنندگان واقعی انجام شده است، اظهار دکرد: به دنبال این هستیم تا با توجه به کنترلهایی که درخصوص محموله های سوختی انجام می دهیم، راه را برای سودجویان و سوداگران قاچاق تنگ کنیم اما هر چه مقررات و قوانین سختگیرانه تر و پیچیده تر باشد انگیزه برای قاچاق بیشتر خواهد شد، لذا برای جلوگیری از قاچاق باید شفافیت، تسریع و تهسیل مقررات سر لوحه کار قرار گرفته شود و به صورت  کلی از قاچاق کالا جلوگیری شود.

مهدی سعیدی با اشاره به اینکه مقررات صادرات اسید چرب سویا با تشریفات و مقررات صادرات مشتقات نفتی که مشمول مجوزهای خاص خود می باشد کاملا متفاوت است، به نحوی که هر شرکتی امکان اظهار و صادرات اینگونه محموله ها را ندارد، تصریح کرد: سوء استفاده و مغایرت کشف شده و قصد متخلف از اظهار اسید چرب سویا این بود که در لوای کالای اظهاری نوعی مشتقات نفتی به نام هیدروکربن سبک یا همان نفت سفید را به خارج از کشور ارسال کند که خوشبختانه توسط همکاران امور بندری گمرک شهید رجایی از خروج آن جلوگیری به عمل آمد.

سرپرست امور بندری گمرک شهید رجایی در خصوص کشف محموله ۵۰۶ هزار تنی نفت سفید گفت: پس از کشف محموله های قبلی که با جعل قبوض انبار باسکول، شرکت متخلف به دنبال خروج کالا از گمرک شهید رجایی بود، مابقی اظهارنامه های صادراتی نیز طی دستور معاونت صادرات و ترانزیت گمرک شهید رجایی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت که با ارسال نمونه به آزمایشگاه متوجه شدیم کالا با کلیه اسناد اظهاری مغایرت دارد.

یاسر میری در پایان خاطرنشان کرد: کالای کشف شده هیدروکرین سبک یا همان نفت سفید است و این کشف بزرگترین مغایرت نفتی گمرک شهید رجایی تاکنون بوده است.

منبع: ایسنا

برچسب ها:, ........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=11331

دیدگاه شما

آخرین اخبار