خودروهای وارداتی؛ رقیب قیمتی خودروهای پرتیراژ داخلی
کد خبر: ۱۹۵۳۹ | تاریخ انتشار : ۲۲-۱۰-۱۴۰۱ - ۷:۱۴ | نسخه چاپی نسخه چاپی

چند وقتی است که شیطنت‌ها در مورد بازار خودروهای داخلی و وارداتی به اوج خود رسیده است، دلالان بازار خودروهای داخلی در تلاش هستند که در ماه‌های پایانی سال جاری، بازار خودروهای داخلی را به هم بریزند تا سودهای میلیونی عایدشان شود.

به گزارش ماشین نیوز ؛سودجویان بازار خودروهای وارداتی هم دست به کار شدند تا زمانی که عرضه خودروهای خارجی بعد از ۴ سال در کشور آغاز شد، قیمت‌ها را به سمت و سویی بکشند که بیشترین سود را ببرند.این روزها آنهایی که می‌خواهند عملکرد دولت در واردات خودرو را زیر سؤال ببرند یا می‌خواهند قیمت‌ها را به نحوی بالا ببرند که سودهای کلان در جیب‌شان وارد شود، صحبت از تعرفه ۹۵ درصدی واردات خودرو می‌کنند و می‌گویند مردم خودرو اقتصادی در خیابان‌های کشور نخواهند دید.

 نشان دادن فضای تیره و تار توسط جاماندگان
روز گذشته عبدالله توکلی لاهیجانی، سرپرست دفتر صنایع خودرو وزارت صمت گفت: آنهایی که در گذشته (قبل از ممنوعیت واردات خودرو در سال ۹۷) مشغول به واردات خودرو بودند و با دستورالعمل‌های جدید نتوانستند خودرو وارد کنند، می‌خواهند فضای واردات خودرو را تیره و تار نشان دهند. او افزود: افرادی که از واردات خودرو عقب افتادند، صحبت از تعرفه‌های بالا می‌کنند و می‌گویند  وزارت صمت نتوانست خودرو با قیمت مناسب وارد کند، اما اینچنین نیست. در حال حاضر تعرفه واردات خودروهای هیبرید ۴ درصد، خودرو با حجم موتور زیر ۱۰۰۰ سی سی ۱۰ درصد، زیر ۱۵۰۰ سی سی ۵۵ درصد، با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی تعرفه واردات ۷۵ درصد و در نهایت خودروهای بین ۲۰۰۰ سی سی تا ۲۵۰۰ سی سی تعرفه واردات آن ۹۵ درصد است. اعداد یاد شده با احتساب سود بازرگانی است و هزینه دیگری از واردکنندگان دریافت نمی‌شود.

تنوع بسیار زیاد تعرفه واردات خودرو
او با بیان اینکه تنوع تعرفه واردات خودرو بسیار زیاد است و واردکنندگان می‌توانند خودرو با حجم موتور کمتر وارد کنند که در نهایت آن خودروها بسیار اقتصادی خواهد بود، تصریح کرد: برخی‌ها می‌خواهند تعرفه بالای گمرکی برای خودروها اعلام کنند تا خودروها را با قیمتی گران‌تر به فروش برسانند. در حال حاضر در تمام بخش‌های تعرفه‌ای خودرو وارد کشور شده است. تا پایان سال جاری ۱۰۰ هزار خودرو وارد خواهد شد و بدین جهت می‌توان گفت به بخشی از نیاز بازار می‌توان پاسخ داد.

 جولان دلالان و سوداگران
از ۴ دی‌ماه اولین سری از خودروهای وارداتی در بندر لنگه تخلیه شد؛ اتفاقی که برای خیلی‌ها باور کردنی نبود. دلالان و سوداگران بازار خودرو این گونه در اذهان عمومی جا انداخته بودند که تا سال ۱۴۰۲ هیچ خودرویی وارد کشور نخواهد شد و محدودیت ارزی مانع جدی این اتفاق خواهد بود.
در شرایط فعلی ۲۱ هزار و ۱۴۰ دستگاه خودرو وارداتی از شرکت‌های چانگان و کیا در بورس کالا پذیرش شده است و به زودی زمان عرضه آن اعلام می شود. بر این اساس ۱۹ هزار خودرو سواری چانگان متعلق به چانگان چین که عرضه کننده آن سایپا است، راهی بورس کالا می‌شود. همچنین ۵۰۰ دستگاه خودرو سواری کیا سراتو، ۵۰۰ دستگاه خودرو سواری اسپورتیج، ۵۰۰ دستگاه خودرو سواری ۵KIA K، ۲۰۰ دستگاه خودرو سواری KIA CEED، ۱۰۰ دستگاه خودرو سواری پیکانتو، ۱۰۰ دستگاه خودرو سواری KIA PEGAS، ۱۰۰ دستگاه خودرو سواری ریو، ۷۰ دستگاه خودرو سواری KIA SONET و ۷۰ دستگاه خودرو سواری KIA SELTOS متعلق به شرکت KIA کره جنوبی در بورس کالا پذیرش شده است.

 کاهشی شدن قیمت‌ها به مرور
روزهای اخیر برخی از سایت‌ها نسبت به اعلام قیمت خودروهای وارداتی اقدام کردند، اما محاسبه‌هایی که آنها داشتند بعضاً با اشتباهاتی روبه‌رو است. یک میزان تعرفه با توجه به حجم موتور دیده نشده و دیگر آنکه در بورس کالا احتمال دارد قیمت‌ها دستخوش تغییرات بیشتری شود که البته وزارت صمت و کارشناسان از مدت‌ها پیش، پیش‌بینی کرده بودند که به علت عطش بازار برای خرید خودروهای خارجی، قیمت خودروهای وارداتی در بورس کالا رقم بیشتری به خود ببیند اما این امر ادامه دار نخواهد بود و قیمت‌ها در دوره‌های بعدی عرضه خودرو در بورس کالا، کاهشی خواهد شد.

 شفاف‌سازی جوسازی‌های اخیر
در برخی خبرها آمده خودرو چانگان با تعرفه ۹۵ درصد و سود بازرگانی ۱۵ درصد، یک میلیارد و ۷۲۲ میلیون تومان تمام می‌شود، اما بر اساس اعلام سرپرست دفتر صنایع خودرو وزارت صمت، سود بازرگانی و تعرفه واردات از یکدیگر جدا نیست و اگر گفته می‌شود تعرفه ۵۵ درصد با احتساب سود بازرگانی است. از سویی باید عنوان کرد که قیمت چانگان وارداتی  حدود ۹ هزار دلار (بر اساس مجوزهای داده شده اولویت واردات با خودروهای کمتر از ۱۰ هزار دلار و نهایتاً ۲۰ هزار دلار است) است. بدین جهت چانگان ۹ هزار دلاری با ارز نیمایی که اخیراً بانک مرکزی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرده است، ۲۵۶ میلیون تومان تمام می‌شود. بدین جهت اگر تعرفه و عوارض‌های مختلف چون مالیات، شماره‌گذاری، حمل، اسقاط، هلال احمر و… لحاظ شود، قیمت خودروی چانگان با احتساب سود واردکننده، ۵۰۰ میلیون تومان می‌شود. از این‌رو قیمت این خودرو بیش از یک میلیارد تومان نیست و جوسازی‌های اخیر تنها برای زیر سؤال بردن روند واردات خودرو به کشور است.

برچسب ها:, , , , , , ........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=19539

دیدگاه شما

آخرین اخبار