عدم پیگیری عرضه خودرو در بورس کالا به یک شرط!
کد خبر: ۲۳۲۷۲ | تاریخ انتشار : ۰۲-۰۱-۱۴۰۲ - ۱۴:۴۱ | نسخه چاپی نسخه چاپی

رئیس سازمان بورس در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا اظهار کرد: در بحث خودرو موضع سازمان بورس این است که این محصول باید با کیفیت و قیمت مناسبی به دست مصرف‌کننده برسد و تولیدکننده نیز آسیب نبیند.

به گزارش ماشین نیوز ؛مجید عشقی افزود: وقتی قیمت را برای چند سال به صورت دستوری ثابت نگه می‌داریم، به ضرر مصرف‌کننده است؛ زیرا تولیدکنندگان کیفت و تیراژ را کاهش می‌دهند. قیمت‌گذاری دستوری در بحث خودرو ضمن ایجاد زیان انباشته برای خودروسازان، به نظام بانکی آسیب می‌زند. همچنین قطعه‌سازان، خودروسازان و سایر تولیدکنندگانی که با این صنعت همکاری دارند از قیمت‌گذاری دستوری زیان می‌بینند.

عشقی اضافه کرد: بخش قابل توجهی از سهام خودروسازان، در پرتفوی سهام عدالت است. ما به دنبال این هستیم که ذینفعان سهام عدالت و سایر سرمایه‌گذاران آسیب نبینند. متاسفانه قیمت پایین خودرو سبب افزایش دلالان شده است. اگر قیمت خودرو متناسب شود ما اصراری به عرضه خودرو در بورس کالا نداریم، اما از ادامه عرضه‌ خودرو در بورس کالا استقبال می‌کنیم.

وی افزود: تاکنون برخی خودروها در بورس کالا عرضه شدند، وزارت صمت با کلیت عرضه خودرو در بورس کالا موافق است، اما برخی از نظرات کارشناسی وجود دارد که باید بررسی شود.

نمی‌توان از خودروسازان انتظار داشت در حالی که در زیان هستند، تولید خود را افزایش دهند

مجید عشقی گفت: قیمت خودرو در بازار، ‌ معلول چندین عامل مختلف است؛ قیمت یک کالا در بازار مثل یک دماسنج است که وضعیت را نشان می‌دهد؛ اگر ما این دماسنج را به رسمیت نشناسیم یا آن را خراب کنیم یا آن را به صورت موقت دستکاری کنیم، ‌ مشکل حل نخواهد شد.

وی اضافه کرد: هر زمان به سمت قیمت گذاری دستوری رفتیم، ضمن ایجاد فسادهای قابل توجه، تغییر ذائقه نیز ایجاد می‌شود؛ به طور مثال تولیدکنندگان خودرو به‌جای افزایش بهره‌وری و کیفیت، تنها به دنبال افزایش سود هستند.

عشقی تاکید کرد: امیدواریم با افزایش عرضه خودرو در بورس کالا شاهد خارج شدن خودرو از زمره کالاهای سرمایه‌ای باشیم. انحصار و رانت در بازار خودرو زمانی از بین خواهد رفت که عرضه خودرو در کشور زیاد شود؛ اما از سوی دیگر نمی‌توان از خودروسازان انتظار داشت در حالی که همزمان در حال زیان هستند، تولید خود را افزایش دهند.

تاکنون تنها ۵ درصد خودروهای تولیدی در بورس عرضه شده‌اند/در صورت عرضه عمده خودرو در بورس کالا تنوع، کیفیت و تعداد تولید خودرو افزایش می‌یابد

مجید عشقی با اشاره به مزایای عرضه خودرو در بورس کالا گفت: تاکنون فقط ۵ درصد از تولید خودرو در بورس کالا عرضه شده است.

وی افزود: برآورد ما این است که اگر روند عرضه خودرو در بورس کالا ادامه یابد و عمده تولید خودرو در کشور در بورس کالا عرضه شود، ظرف شش ماه تا یکسال، صنعت خودروسازی روند رو به رشدی خواهد داشت و هم تولید خودرو و هم تنوع و کیفیت خودروها افزایش پیدا می‌کند.

برچسب ها: ........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=23272

دیدگاه شما

آخرین اخبار