زاکانی: ساخت تراموا امسال در تهران آغاز می‌شود
کد خبر: ۳۲۷۶۹ | تاریخ انتشار : ۲۶-۰۶-۱۴۰۲ - ۱۵:۱۱ | نسخه چاپی نسخه چاپی

شهردار تهران با تأکید بر اینکه سال جاری با مشارکت شهروندان سال جهش حمل و نقل عمومی خواهد بود، درباره ساخت «تراموا» در تهران گفت: بودجه تراموا به صورت مشارکتی با سایر بخش‌ها تأمین می‌شود؛ البته این مقدمه‌ای است تا تصویب طرح توسط شورا و طبق برنامه ما امسال احداث تراموا قابلیت عملیاتی شدن دارد؛ اما پیش از آن مصوبه شورا لازم است.

به گزارش ماشین نیوز ؛ علیرضا زاکانی در پایان یکصد و هفتاد و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران و در تشریح آنچه که به عنوان گزارش حمل و نقل عمومی در صحن شورا تشریح کرد، گفت: تهران در آستانه یک جهش بزرگ در حوزه حمل و نقل عمومی است که مقدمات آن فراهم شده و اعتبارات و امکانات آن نیز در دستور کار قرار گرفته، حوزه مترو سرعت چشمگیری در بخش توسعه خطوط به خود گرفته و امسال احداث خط ۹ و ۱۰ مترو شروع خواهد شد. همچنین خطوط هفتگانه نیز در سطح شهر تهران تکمیل خواهند شد و در سال جاری حدود ۲۰ کیلومتر خط مترو با ۱۴ ایستگاه به همراه خط پرند به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: امسال در حوزه تأمین واگن مترو نیز ۲۹ رام قطار را وعده بازسازی داده بودیم که ۱۱ واگن آن آماده است و قرارداد ۶۳۰ دستگاه واگن که از سال ۹۶ معطل مانده بود به لطف خدا با همکاری دولت ۱۵ درصد پیش پرداخت آن انجام شده و ما وعده تحویل ۷۹۱ واگن را در شهرداری تهران به مردم می‌دهیم.

شهردار تهران ادامه داد: از سوی دیگر  از ۱۱۳ دستگاه واگن ملی نیز در حال حاضر عملا هشت واگن آن آماده و مهیا شده و مابقی نیز در حال پیگیری است.

وی در خصوص احداث تراموا در تهران نیز گفت: موضوع تراموا به شکل جدی پیگیری شده و مطالعات آن یک دهه است که در حال انجام است. بسیاری کشورهای جهان امروز به سمت تراموا حرکت کردند. چرا که سهل الوصول است و امکان بهره برداری خوبی را فراهم می‌کند. در همین راستا سه محور برای تهران پیشنهاد شده که روز سه شنبه مجموعه مشاور در این طرح در هم اندیشی، طرح را برای شورای شهر تهران تشریح خواهد کرد.

زاکانی تاکید کرد: بخش دیگری از حوزه حمل و نقل مربوط به تامین ناوگان اتوبوس است. هنگامی که در دوره ششم کار را تحویل گرفتیم ۱۸۷۶ اتوبوس فعال وجود داشت که در دو بخش اتوبوس‌های شاغل و غیر شاغل فعالیت می‌کردند؛ اما امروز این عدد به ۲۸۳۲ دستگاه اتوبوس فعال افزایش پیدا کرده، همچنین قرارداد ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس منعقد شده که در تاریخ شهرداری تهران بی نظیر است.

وی ادامه داد: در دوره چهار ساله گذشته در مجموع ۲۶۳ دستگاه اتوبوس و ون توسط مدیریت شهری خریداری شده و دولت نیز هیچ کمکی در این راستا نکرده بود ولی در دو ساله گذشته بیش از ۲۷۰ دستگاه اتوبوس از سوی دولت تحویل شده و ما نیز ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس را قرارداد بسته‌ایم. البته این به جز اتوبوس‌هایی است که در سال گذشته قرارداد بستیم و تحویل گرفتیم که در مجموع در سال گذشته ۲۹۲ دستگاه به ناوگان اتوبوسرانی اضافه شد.

شهردار تهران تاکید کرد: پیش پرداخت اتوبوس‌ها محقق شده و برای ۷۵۰ دستگاه نیز منتظر ضمانت‌نامه هستیم. همچنین تلاش می‌کنیم که از ۵۰۰ دستگاه اتوبوسی که فعال نیستند در سال جاری بازسازی اساسی روی آنها انجام و تا پایان سال به ناوگان اضافه شود تا به رکوردی از اتوبوس‌های فعال در مدیریت شهری برسیم.

زاکانی در ادامه به حوزه تاکسیرانی در شهر تهران اشاره کرد و افزود: به همت دولت و وزارت صمت و همکاری مدیریت شهری تفاهم ۵۰ هزار دستگاه تاکسی برقی محقق شده که در حال حاضر در مرحله انتخاب خودرو هستیم تا به تقاضای رانندگان و تسهیلاتی که پرداخت می‌شود برای سال جاری ۲۰ هزار دستگاه محقق شود. در کنار آن به موضوع موتورسیکلت‌های برقی توجه ویژه‌ای داریم تا ۴۰۰ هزار موتورسیکلت کار به عنوان اولویت تبدیل شوند که در مرحله اول با تفاهم با پست ۵۰۰ دستگاه موتورسیکلت عملیاتی شد.

وی افزود: در مورد ون نیز ۲۵ هزار دستگاه ون که در قانون برنامه تدوین شده در تلاشیم که تحقق آن را عملیاتی کنیم. به این ترتیب امسال سال جهش حمل و نقل عمومی است که با مشارکت مردم محقق خواهد شد. اگر مطلوبیت بخش حمل و نقل عمومی را بالا ببریم می‌توانیم گام بلندی را برای شهروندان برداریم.

شهردار تهران در واکنش به اظهار نظر محسن هاشمی رئیس پیشین شورای اسلامی شهر تهران در خصوص ساخت واگن در تهران نیز گفت: این صحبت‌ها اصلا قابل فکر کردن به آن نیست. آنقدر که این حرف سطحی است، خودشان نیز بهتر از هر کسی می‌دانند که چه می‌گویند. شیب رشد استفاده از تراموا در کشورهای پیشرفته در حال افزایش است. چرا که جزو حمل و نقل سهل الوصول قلمداد می‌شود. در این دو سال یاد گرفتیم به جای اینکه ببینیم چه می‌گویند بهتر است که بیشتر کار کنیم.

وی ادامه داد: بودجه تراموا به صورت مشارکتی با سایر بخش‌ها تأمین می‌شود؛ البته این مقدمه‌ای است تا تصویب طرح توسط شورا و طبق برنامه ما امسال احداث تراموا قابلیت عملیاتی شدن دارد؛ اما پیش از آن مصوبه شورا لازم است.

زاکانی در خصوص برگزاری نمایشگاه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران (سئول) نیز گفت: رویه درست انتقال نمایشگاه به شهر آفتاب است که با وزارت صمت در این خصوص صحبت می‌کنیم که این اتفاق بیفتد تا یکی از گره‌های ترافیکی تهران حل شود ولی برای اول مهر نیز تلاش کرده‌ایم که اشکالات موجود از گذشته را حل و فصل کنیم و این اقدام نیز با بهره گیری از ظرفیت‌های موجود در مدیریت شهری محقق خواهد شد.

........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=32769

دیدگاه شما

آخرین اخبار