طولانی‌ترین و زیباترین آزادراه کشور افتتاح می‌شود
کد خبر: ۳۳۴۷۷ | تاریخ انتشار : ۰۸-۰۷-۱۴۰۲ - ۱۵:۲۸ | نسخه چاپی نسخه چاپی

سرانجام بعد از ۱۱ سال از شروع پروژه بزرگ ملی و استراتژیک آزادراه شیراز- اصفهان این محور قرار است ۲۰ مهرماه توسط ریاست جمهوری در شش قطعه افتتاح می شود.

به گزارش ماشین نیوز ؛مدیرکل دفتر فنی استاندار فارس با اشاره به اینکه افتتاح آزادراه شیراز- اصفهان نمایشی نیست، گفت: از نظر اقتصادی اگر این پروژه باقی بماند و افتتاح نشود منفعتی برای استان در بر نخواهد داشت.

امیرحسین جمشیدی در بازدید خبرنگاران از پروژه آزادراه شیراز- اصفهان، افزود: افتتاح آزادراه شیراز به اصفهان باعث صرفه جویی در وقت و انرژی خواهد شد و شاهد کاهش  تصادفات در این محور خواهیم بود‌.

وی با بیان اینکه تمام شرایط و ضوابط ایمنی راه آزادراه شیراز به اصفهان انجام خواهد شد، ادامه داد: ۸۵ درصد از علائم جاده ای تاکنون در این محور نصب شده است و مجوزهای محیط زیست به صورت ملی گرفته شده است.

وی با قدردانی از شرکت پارس گستر که شرایطی برای بازدید جهت اصلاح امور پیش از آغاز اجرای پروژه های عمرانی در نظر گرفته است را به فال نیک گرفت و گفت: امیدواریم این کار را بتوان در تمام تصمیم گیری ها و اجرای پروژه های عمرانی پیش از افتتاح انجام داد.

جمشیدی  افزود: قطعه ۷ اگر تمام می شد کل ترافیک به محور شیراز- سپیدان منتقل می شد و با مشکلی که در پروژه زیرگذر گویم که قرار است ۱۸ ماه آینده افتتاح شود کل ترافیک به این محور منتقل می شد و تا زمان افتتاح در زیرگذر گویم گره ترافیکی بدی اتفاق می افتاد.

وی ادامه داد: لذا محور تنگ خیاره به شهر لپویی که ۱۴ کیلومتر تکمیل و به بزرگراه تبدیل می شود از قطعه۶ مسیر دو طرفه می شود که یک مسیر برای شمال و غرب شیراز است و مسیر دیگر برای مسافرین شرق و جنوب شیراز به محور دروازه قرآن خواهد بود.

مدیرکل دفتر فنی استاندار فارس گفت:دو کار محوری تا هفته آینده انجام می‌گیرد؛ حدود ۷ متر از فاز دو صدرا (کنارگذر گویم) آسفالت می‌شود  و بعد از گویم خارج می‌شود و مسافرینی که از شیراز به سمت آزاد راه و سپیدان می‌روند می‌توانند از مسیر صدرا و جاده گاز عبور کنند و به بعد از گویم هدایت شوند.

جمشیدی افزود: ترافیک و حجم مسافرین شیراز به اصفهان مشخص است و تنها جابجایی صورت می‌گیرد؛  بخشی از شهروندان نیز از محور بزرگراه شیراز به اصفهان و بخشی از پروژه آزادراه تردد می‌کنند.

وی با بیان اینکه هر یک ماشین که محور آزاد راه را طی کند حدود ۱۰ لیتر فقط صرفه جویی سوخت و انرژی است، تصریح کرد: به تعویق انداختن افتتاح آزادراه درست نیست و به ضرر اقتصاد استان و کشور است، از سوی دیگر در این جاده رفت و آمد محلی انجام می گیرد و شاهد تصادفات هستیم.

20230930_133554

آزادراه شیراز – اصفهان زیباترین آزادراه کشور

جمشیدی با بیان اینکه آزادراه شیراز- اصفهان علاوه براینکه بزرگترین است زیباترین آزادراه کشور محسوب می شود، گفت: ۸ مرکز خدمات بین راهی در پروژه آزادراه‌ شیراز به اصفهان دیده شده است که ۴ مرکز در مسیررفت و ۴ در مسیر برگشت خواهد بود که توسط بخش خصوصی یک به یک در حال افتتاح است.

محور تنگ خیاره به لپویی ۲۴ کیلومتر است و ۸ کیلومتر از سمت تنگ خیاره کارشده و ۶ کیلومتر از سمت لپویی است و مقداری کار نشده است.

آزاده راه با تکمیل تمام قطعات ایده ال است

مدیرکل دفتر فنی استاندار فارس با اشاره به اینکه آزاده راه با تکمیل  تمام قطعات ایده ال است، تصریح کرد: چندنقطه برای روشنایی ازادراه دیده شده است و نقاط دیگر برای بهبود کیفیت تا قبل از زمستان انجام می شود .

وی ادامه داد: آزدراه بیش از ۵۰ کیلومتر رویه بتنی دارد که حدفاصل ایزدخواست تا شهرضا است و مابقی به صورت آسفالت انجام گرفته است.

جمشیدی با بیان اینکه ورودی و خروجی ها طبق استاندارد انجام شده است، عنوان کرد:۸ هزار میلیارد تومان از ۱۳۹۰ تاکنون برای این پروژه اعتبار در نظر گرفته شده است و برآورد روز آن حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است .

وی ادامه داد: ۸ تبادل دسترسی در مسیر آزادراه شیراز به اصفهان وجود دارد.

پیشرفت۹۸ درصدی  شش قطعه  آزادراه 

 مدیر پروژه های آزادراهی استان فارس نیز در این بازدید گفت: آزادراه اصفهان و شیراز ۷ قطعه اجرایی دارد و قطعه ۸ در مرحله صدور مجوز و تشریفات است.

محمد بزرگ زاده با بیان اینکه قطعه یک از صمت اصفهان حدفاصل ایزد خواست و شهرضا به طول ۵۲ کیلومتر است ، افزود: در مجموع ۲۱۱ کیلومتر طول آزاد راه و در شش قطعه است و برای سفر ریاست جمهوری به بهره برداری  می رسد و ۹۸ درصد این شش قطعه پیشرفت داشته است.

وی با بیان اینکه افتتاح پروژه آزادراه شیراز به اصفهان ۲ ساعت مسافت را کاهش می دهد، گفت: بیشترین ابهام در مورد قطعه ۷ است و چند دلیل دارد که مدیریت ارشد کشور و استان تصمیمی به افتتاح پروژه گرفتند.

بزرگ زاده با بیان اینکه ۹۰ درصد تابلوعلائم برای باز بهره برداری مورد تایید پلیس راه و راهداری قرار گرفته است، گفت: انجام ساختمان پلیس راه، اورژانس و هلال احمر به صورت موقت در دو قطعه درحال تکمیل است.

20230930_124032

آزادراه اگر ایمن نباشد افتتاح غیرممکن است

وی با تاکید بر اینکه آزادراه اگر ایمن نباشد افتتاح غیرممکن است ، اضافه کرد: از اینرو ضرورت های ایمنی دیده شده را در ۶ قطعه انجام می دهیم وقطعه ۷ که ۱۲.۵ کیلومتر است درحال کار است؛ طیق برنامه زمان بندی امید است درحداقل زمان ممکن به بهره برداری برسد.

مدیر پروژه های آزادراهی استان فارس افزود: قول می دهیم ملزومات قطعه ۸ آزادراه که به حسینی الهاشمی وصل می شود را  رعایت کنیم.

وی با بیان اینکه افتتاح آزادراه در ۳ فاز خواهد بود، اظهارداشت: فاز اول تا ششم  و روشنایی، مجتمع های خدماتی رفاهی و…  تکمیل تر می شود.

آزادراه شیراز به اصفهان طولانی ترین آزادراه است

بزرگ زاده گفت: آزادراه شیراز به اصفهان طولانی ترین آزادراه است که در یک مرحله افتتاح می شود و در جنوب کشور بی نظیر است.

وی با اشاره به اینکه قطعات بعدی آزادراه شیراز به اصفهان در ادامه به سمت بوشهر می رود و کریدور آزادراهی از شمال بندر انزلی به جنوب بندر بوشهر وصل می شود، گفت:  درحال حاضر گیت های عوارضی آزادراه نصب نشده است.

حداقل های استاندارد روشنایی در آزادراه در نظر گرفته شده است

سید ابوذر حسینی دبیر شورای ترافیک فارس نیز در این بازدید گفت: حداقل های استاندارد روشنایی در آزادراه  در نقاط حادثه خیز تقاطع ها و… که بیشتر روشنایی دیده می شودو باید به صورت نقطه ای باشد که در بسیاری از نقاط انجام شده است.

وی ادامه داد: طراحی و ساخت و تابلوهای علائم آزادراه نهایی شده و دوربین ها ی مسیر مکان یابی شده است.

........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=33477

دیدگاه شما

آخرین اخبار