آغاز فعالیت واحدهای کنترل کنار جاده ای وسایل نقلیه
کد خبر: ۳۷۸۱۱ | تاریخ انتشار : ۱۵-۰۹-۱۴۰۲ - ۱۱:۲۰ | نسخه چاپی نسخه چاپی

مدیر عامل ستاد معاینه خودروهای تهران تأکید کرد: ناوگان سنگین به علت فرسودگی و عدم پایداری در حفظ شرایط مورد تائید در مراکز معاینه فنی نیاز به کنترل مضاعف در سطح شهر دارند.

به گزارش ماشین نیوز ؛شادی مالکی مدیر عامل ستاد معاینه فنی در خصوص دلایل اجرای این طرح از روز چهارشنبه ١۵ آذر گفت: بنا بر آخرین سیاهه انتشار شهرداری تهران منابع متحرک در تولید آلاینده های گازی سهم ۸۳ درصدی و در تولید ذرات معلق سهم ۶۱ درصدی دارند که با توجه به سهم عمده این منابع در ایجاد آلودگی شهر تهران اجرای طرح هایی برای پایش مستمر این ناوگان مورد نیاز است.

در همین راستا این ستاد در برنامه ای مشترک با پلیس راهور تهران بزرگ نسبت به راه‌اندازی مجدد واحدهای کنترل کنار جاده ای جهت پایش وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین و سبک اقدام نموده است.

مدیر عامل ستاد معاینه فنی در توضیح نحوه اجرای این طرح مشترک اظهار داشت: در این طرح خودروها که در شهر تردد می نمایند به صورت تصادفی متوقف و با استفاده از تجهیزات میزان آلایندگی آن اندازه‌گیری می شود.

در این بررسی، خودروهای آلاینده و دودزا توسط پلیس راهور جریمه و با کنترل آنلاین معاینه فنی آنان، در صورت صحت معاینه فنی و مردودی در آزمون نسبت به ابطال آن اقدام می گردد.

وی در توضیح این مسئله که چه خودروهایی شامل این طرح می شوند افزود: حسب هماهنگی انجام شده با پلیس راهور تهران بزرگ در این طرح کلیه خودروهای سبک و سنگین مورد ارزیابی و کنترل قرار می گیرند. درسنوات گذشته این طرح تنها برای خودروهای سنگین اجرا می گردید که از امسال با توجه به طرح ابطال معاینه فنی خودروهای دودزا و دارای نقص فنی توسط پلیس خودروهای سبک نیز کنترل می شوند.

البته ناوگان سنگین به علت فرسودگی و عدم پایداری در حفظ شرایط مورد تایید در مراکز معاینه فنی که در بحث آلایندگی حدود آن توسط سازمان حفاظت محیط زیست تعیین می شود نیاز به کنترل مضاعف دارند.

مالکی در خصوص نحوه پایش خودروها توسط این واحدها توضیح داد:این خودروها مجهز به تجهیزات آزمون آلایندگی جهت خودروهای سبک و سنگین بوده و کارشناسان پس از کنترل وضعیت انتشار آلایندگی ، مواردی از ظاهر وسیله نقلیه که مربوط به ایمنی است نظیر سلامت چراغ های اخطار، کمربند ایمنی، نداشتن روغن سوزی (دود آبی)، وضعیت لاستیک ها… را به صورت چشمی کنترل می کنند. در نهایت معاینه فنی وسیله نقلیه در صورت داشتن هرگونه نقص یا تغییر در وضعیت ظاهری و فنی که موجب کاهش ایمنی یا انتشار بیش از حد مجاز گازهای آلاینده هوا و صدا می شود توسط پلیس ابطال می شود.

........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=37811

دیدگاه شما

آخرین اخبار