خودروهای برقی زودتر از پیش بینی ها به عصر نفت پایان می‌دهند
کد خبر: ۳۷۸۳۲ | تاریخ انتشار : ۱۵-۰۹-۱۴۰۲ - ۱۴:۳۶ | نسخه چاپی نسخه چاپی

افزایش فروش خودروهای برقی در سال‌های اخیر باعث شده بسیاری تحلیلگران پیش‌بینی‌های خود برای زمان اوج مصرف نفت و آغاز روند نزولی آن را جلو بیندازند.

به گزارش ماشین نیوز ؛بسیاری در کنفرانس اقلیمی COP28 در دبی در مورد سرعت آهسته کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی جهت مبارزه با تغییرات جوی صحبت می‌کردند. اما یک نکته مثبت در این کنفرانس وجود داشت و آن هم رشد ناوگان جهانی خودروهای برقی بود که همین حالا هم تقاضا برای سوخت‌های فسیلی را پایین آورده است.
متخصصان صنعت عقیده دارند افزایش فروش خودروهای برقی در سال‌های اخیر باعث شده بسیاری تحلیلگران پیش‌بینی‌های خود برای زمان اوج مصرف نفت را جلو بیندازند. یارانه‌های عمومی و پیشرفت فناوری قیمت خودروهای برقی را پایین آورده و توانایی مصرف کنندگان برای خرید آنها را بالا برده است.
آژانس بین المللی انرژی که از ۲۹ کشور صنعتی تشکیل شده انتظار دارد مصرف نفت در دنیا در پایان دهه حاضر به اوج ۱۰۳ میلیون بشکه در روز برسد و بعد روند نزولی آن آغاز شود. این آژانس در ۲۰۱۷ پیش بینی کرده بود اوج مصرف نفت در ۲۰۴۰ و برابر با ۱۰۵ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

این آژانس در گزارشی اعلام کرد سیاست پشتیبانی از تغییر به سمت خودروهای برقی شرایط را تغییر داده و تقاضا برای نفت در بخش حمل و نقل را پایین آورده است. حمل و نقل مهم‌ترین عامل رشد تقاضای جهانی برای نفت است.
شرکت بزرگ نفتی بریتیش پترولیم پیش‌بینی خود از اوج تقاضای جهانی برای نفت را جلو آورده و دولت‌های چین و آمریکا به عنوان بزرگترین مصرف کنندگان نفت دنیا هم به تدریج پیش‌بینی خود از مصرف داخلی را کم کرده‌اند.
آزانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد حمل و نقل مسئول ۶۰ درصد از تقاضای جهانی برای نفت است و ۱۰ درصد از آن به تنهایی متعلق به آمریکاست. این آژانس انتظار دارد خودروهای برقی ۵ میلیون بشکه در روز از تقاضای نفت را تا ۲۰۳۰ پایین بیاورند.
فروش جهانی خودروهای برقی در حال حاضر حدود ۱۳ درصد از کل فروش خود را در دنیا را در اختیار دارد و طبق محاسبات آژانس بین‌المللی انرژی این رقم تا پایان دهه حاضر به ۴۰ تا ۴۵ درصد می‌رسد. افزایش استانداردهای کیفیت خودروهای برقی و یارانه‌هایی که بسیاری از دولت‌ها از زمان قرارداد اقلیمی پاریس در ۲۰۱۵ اختصاص داده‌اند، مصرف خودروهای برقی را بالا برده است. طبق این قرارداد گرمایش جهانی زمین باید تا ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از دمای قبل از صنعتی شدن نگه داشته شود.

........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=37832

دیدگاه شما

آخرین اخبار