علت تغییر در قیمت خودروها چیست؟
کد خبر: ۳۹۵۵ | تاریخ انتشار : ۲۳-۰۱-۱۴۰۱ - ۱۶:۰۷ | نسخه چاپی نسخه چاپی

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید بازار خودرو نیز مانند بسیاری از دیگر بازارها، تحت تاثیر افزایش قیمت ارز با تغییر در قیمت‌ها مواجه می‌شود.

به گزارش ماشین نیوز ؛محمدرضا نجفی منش اظهار کرد: قیمت ارز یکی از مولفه‌هایی است که در قیمت تمام شده برخی بازارها تاثیر مستقیم می‌گذارد و بازار خودرو نیز این قاعده مستثنی نیست. در روزهای گذشته ما شاهد آن بودیم که قیمت دلار از حدود ۲۵ هزار تومان به بیش از ۲۸ هزار تومان رسید و این موضوع خود را در بازار خودرو نیز نشان داده است.

وی با بیان اینکه قیمت‌ها در بازار با سرعت بالا می‌رود اما به کندی کاهش پیدا می‌کند، بیان کرد: در صورتی که تغییری در قیمت ارز به وجود آمده و نرخ بار دیگر به مرز ۲۵ هزار تومان بازگردد، می‌توان انتظار داشت که ظرف مدت چند روز قیمت‌ها بار دیگر کاهشی شوند.

عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اهمیت ایجاد تغییرات کلان در قیمت‌گذاری خودرو، تصریح کرد: برای آنکه مشکلات این چنینی کنار بروند، باید دولت یک تصمیم جسورانه گرفته و قیمت گذاری دستوری را متوقف کند. مانند تجربه دهه ۷۰ اگر قیمت خودرو بر اساس حاشیه بازار تعیین شود، هم خودروسازان از این زیان خارج می‌شوند و هم تقاضای غیرواقعی موجود به حداقل می‌رسد.

نجفی منش با اشاره به افزایش هزینه‌های خودروسازان در سال جاری، گفت: ما در حال حاضر در کنار افزایش قیمت دلار با افزایش قابل توجه دستمزدها نیز طرفیم که قطعا هزینه‌های تولید را بالا می‌برد. از این رو با تغییر سیاست‌های دولت و اصلاح نحوه قیمت گذاری، می‌توان انتظار داشت که این شرایط در بازار تغییر کند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه هنوز در دولت نشانه‌ای از اعمال تصمیم‌های جدید و قاطع برای خودرو وجود ندارد. رئیس جمهوری اخیرا دستوراتی هشت گانه برای صنعت خودرو ارائه کرده‌اند که در صورت اجرایی شدن آنها می‌توان انتظار ایجاد تغییراتی را در این بخش داشت. به طور خاص در صورتی که دستور هفتم که ناظر بر افزایش کیفیت قطعه‌ها در خودروست اجرایی شود، قطعا امکان ایجاد تغییر در دیگر بخش‌ها نیز وجود خواهد داشت.

منبع: ایسنا

برچسب ها:, , , , ........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=3955

دیدگاه شما

آخرین اخبار