پیشنهاد واردات خودرو در ازای صادرات قطعات خودرو
کد خبر: ۴۰۹۸ | تاریخ انتشار : ۲۷-۰۱-۱۴۰۱ - ۸:۰۲ | نسخه چاپی نسخه چاپی

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور، گفت: در صورت محقق شدن واردات خودرو به ازای صادرات قطعات خودرو سالانه می توان یک میلیارد دلار صادرات قطعات یدکی خودرو داشت.

به گزارش ماشین نیوز ؛محمدرضا نجفی منش گفت: در صورتی که مواد اولیه و پول قطعه سازان خودرو تامین شود مشکلی برای تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو در سال جاری وجود ندارد.

وی افزود: خودروسازان بیش از ۴۶ هزار میلیارد تومان به قطعه سازان بدهکارند که پرداخت ۱۴ هزار میلیارد تومان آن بیش از ۱۲۰ روز طول کشیده است.

نجفی منش اظهار داشت: خودروسازان علاوه بر اینکه ۴۶ هزار میلیارد تومان به قطعه ساز بدهی دارد ۲۵ هزار میلیارد تومان نیز به بانک بدهی دارد و همچنین خودروسازان ۱۰۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور در مورد واردات خودرو نیز بیان داشت: واردات خودرو هیچ تاثیری بر کیفیت خودروهای تولید داخل نخواهد داشت و اقشار با سطح درآمد پایین هم از آن منتفع نخواهند شد زیرا این افراد به لحاظ مالی توان خرید خودروهای گران قیمت وارداتی را ندارند اما واردات بر روی قیمت خودروهای گران قیمت تاثیرگذار است و قیمت آن را کاهش می دهد.

نجفی منش اظهار داشت: نظر ما در مورد واردات خودرو ممتنع است و دولت در این مورد تصمیم گیرنده است اما پیشنهاد ما واردات خودرو در مورد صادرات قطعات خودرو است.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور بیان داشت: سال گذشته طرحی به مجلس ارائه شد و در شورای نگهبان نیز به تایید رسید و در این باره نیز جلسه ای در تشخیص مصلحت نظام برگزار شد  تا در مقابل صادرات قطعات خودرو واردات خودرو انجام شود که هنوز این طرح به سرانجام نرسیده است.

وی افزود: به این صورت که قطعات خودرو به واردکننده خودرو در جهت صادرات داده شود و واردکننده با فروش قطعات خودرو در کشور مقصد، به ازای پول فروش قطعات یدکی خودرو، اقدام به واردات خودرو می کند که اگر این کار انجام شود صادرات قطعات خودرو سالانه به رقمی حدود یک میلیارد دلار می رسد و از طرفی نگرانی تامین ارز واردات خودرو از بین می رود.

نجفی منش با بیان اینکه یکی از مخالفان واردات خودرو بانک مرکزی است، گفت: نگرانی بانک مرکزی در خصوص واردات خودرو، افزایش تقاضای ارز و در نتیجه افزایش قیمت ارز است اما با واردات خودرو به ازای صادرات قطعات یدکی خودرو مشکل تامین ارز آن مرتفع می شود و همچنین مشکل صادرکنندگان قطعات یدکی خودرو در رابطه با بازگشت ارز حاصل از صادرات نیز حل می شود.

وی درباره دلایل افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر نیز بیان داشت: افزایش قیمت خودرو رابطه مستقیمی با قیمت دلار دارد، هر زمانی که نرخ دلار افزایش می یابد قیمت خودرو بلافاصله  بالا می رود و هر زمان که قیمت دلار کاهش می یابد قیمت خودرو به تدریج کاهش می یابد بنابراین در روزهای اخیر با توجه به افزایش قیمت ارز باز هم شاهد افزایش قیمت خودرو بوده ایم.

برچسب ها:, , ........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=4098

دیدگاه شما

آخرین اخبار