کیفیت قطعات خودروسازی با نانوفناوری ارتقا یافت
کد خبر: ۴۶۸۶ | تاریخ انتشار : ۱۰-۰۲-۱۴۰۱ - ۱۰:۲۷ | نسخه چاپی نسخه چاپی

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید چسب تقویت‌کننده بدنه با جریان‌پذیری بهبودیافته توسط فناوری نانو شدند.

به گزارش ماشین نیوز ؛چسب تقویت‌کننده بدنه با جریان‌پذیری بهبودیافته توسط فناوری نانو، ایران‌ساخت شد. این چسب در نواحی مهم بدنه مانند سقف، درب‌ها، ستون‌ها، صندوق عقب و غیره برای تقویت بدنه و افزایش مقاومت‌های مکانیکی کاربرد دارد. این محصول در سالن بدنه اعمال شده و در سالن رنگ، پخت می‌شود.

در حال حاضر چالش‌های متنوعی فراروی صنعت خودروسازی است. فناوری‌های نوین مانند فناوری‌ نانو می‌توانند به رفع برخی از این چالش‌ها کمک چشمگیری کنند. این کار نقش بسزایی در ماندگاری و ادامه حیات شرکت های خودروسازی در بازار دارد. بر همین اساس یک شرکت دانش بنیان به این حوزه ورود کرده و با تولید چسب تقویت کننده بدنه به یکی از چالش های صنعت خودرو پاسخی فناورانه داده است.

این چسب بر پایه رزین اپوکسی، فاقد حلال و PVC است که با الیاف شیشه لمینیت می‌شود. در دمای بیشتر از °C۱۴۰ رزین اپوکسی اتصالات عرضی تشکیل می‌دهد و در نتیجه محصول پخت شده از استحکام بالایی برخوردار است. این محصول پس از پخت می‌تواند به میزان ۵-۳ برابر مقاومت خمشی ورق فلزی را افزایش دهد و استحکام بالایی را ایجاد کند و از لرزش و ارتعاش جلوگیری کند.

این محصول چسبندگی بالایی به سطوح فلزی حتی سطوح روغنی و چرب دارد و به همین علت مقاومت خوردگی زیرآیند را افزایش می‌دهد.

این محصول در حال حاضر نمونه مشابه داخلی ندارد و به صورت انحصاری دانش فنی طراحی و تولید این محصول را در اختیار دارد.

ماندگاری محدود این چسب، زمان‌بر بودن پروسه واردات، تغییرات دمایی در این پروسه و عدم امکان استفاده از این قطعه پس از تاریخ انقضا از مواردی است که همواره مشکلاتی در مسیر واردات این محصول ایجاد کرده است. این در حالی است که قطعه تولیدی این شرکت، با رعایت حداقل بازه زمانی پس از تولید، بلافاصله به شرکت‌های خودروساز ارسال شده و شرایط دمایی برای حمل و انبارداری قطعه رعایت می‌شود.

برچسب ها:, , , ........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=4686

دیدگاه شما

آخرین اخبار