هوش مصنوعی در رانندگی به کمک افراد کم بینا می‌آید
کد خبر: ۵۵۲۰ | تاریخ انتشار : ۲۷-۰۲-۱۴۰۱ - ۱۰:۱۰ | نسخه چاپی نسخه چاپی

فناوری جدید در خودرو‌ها به کمک هوش مصنوعی می‌تواند به افراد نابینا و کم بینا برای جلوگیری از خطرات احتمالی رانندگی کمک کند.

به گزارش ماشین نیوز ؛خودروهای بدون راننده، به وسیله هوش مصنوعی به نابیایان هنگام رانندگی کمک می‌کند. دانشمندی با یک متخصص بینایی کامپیوتر برای توسعه یک فناوری همکاری کرده است که افراد نابینا را از خطراتی که در مسیر رانندگی‌شان قرار دارد، با خبر می‌سازد. این فناوری با استفاده مشابه ماشین‌های خودران صورت می‌گیرد.

 فناوری جدید هوش مصنوعی در مورد خطرات احتمالی آینده، از جمله موانع متحرک مانند اسکوتر‌های الکترونیکی، دوچرخه‌ها و سایر واکرها، یا موانع خیابانی مانند تابلو‌های راهنما یا تخت گل، هشدار قبلی می‌دهد. این هشدار به صورت یک “تصویر صوتی” از طریق بلندگو‌های مخصوص پخش می‌شود که باعث اختلال در صدا‌های محیط اطراف نمی‌شود. بلکه به کاربر اجازه می‌دهد نوع مانع، جهت حرکت و میزان نزدیک بودن آن را بداند.

این ایده زمانی به ذهن مائل فابین رسید که او دوره دکترای هوش مصنوعی خود را در لوزان سوئیس می‌گذراند. به گفته مائل فابین، او هر روز افرادی را با دید صفر یا کم در خیابان می‌دید که سعی می‌کردند از جاده عبور کنند و سپس به سراغ آن‌ها می‌رفت. مائل فابین به آزمایشگاه برمی‌گشت و در مورد هوش مصنوعی و چگونگی توسعه آن برای ساخت ماشین‌ها و کامیون‌های خودران فکر می‌کرد. اکنون او در این دو زمینه پیوند ایجاد کرده است.

 هوش مصنوعی

فناوری رانندگی خودکار، اتومبیل‌ها را در بزرگراه‌ها با سرعت بسیار بالا کنترل می‌کند. همچنین استفاده از برخی از فناوری‌ها برای کمک به هدایت افراد نابینا که با سرعت بسیار پایین‌تر حرکت می‌کنند منطقی است. برای این پروژه حدود یک میلیون یورو بودجه دریافت شده و پنج نمونه اولیه از آن به تولید رسیده که توسط ۶۵ داوطلب در حال آزمایش هستند. انتظار می‌رود این دستگاه از سپتامبر امسال به فروش برسد و قیمت آن حدود ۲۵۰۰ یورو باشد.

منبع: باشگه خبرنگاران

برچسب ها:, , , , ........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=5520

دیدگاه شما

آخرین اخبار