لنت‌های ترمز دوستدار محیط‌زیست ساخته شد
کد خبر: ۸۹۵ | تاریخ انتشار : ۰۲-۱۱-۱۴۰۰ - ۱۰:۵۸ | نسخه چاپی نسخه چاپی

پژوهشگران ایرانی، موفق به ساخت و تجاری‌سازی مواد اصطکاکی دوستدار محیط زیست مناسب برای تولید لنت ترمز شده‌اند.

به گزارش ماشین نیوز ؛ آیدا معزی‌پور مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان با اعلام اینکه مراحل پژوهش تولید این محصول، در دو بخش صورت گرفت، گفت: در بخش اول، تحقیقاتی در زمینه امکان استفاده از مواد لیگنوسلولزی در ساخت لنت ترمز و آزمون‌های مربوطه انجام شد که از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ به طول انجامید و نمونه مواد اصطکاکی برای ساخت چند دست لنت مورد استفاده قرار گرفته و از نظر کیفی، تایید شده است.

وی افزود: در بخش دوم، تحقیقاتی در جهت بهینه‌سازی فرمولاسیون در راستای حفظ محیط زیست و حذف مواد مضر، با توجه به مواد در دسترس و قابل تامین از منابع داخلی انجام شد. در این بخش جهت رعایت قوانین جدید زیست‌محیطی و کاهش قیمت تمام‌شده، مس، از فرمولاسیون حذف شده و کلیه آزمون‌های مورد نیاز، روی نمونه‌های ساخته‌شده انجام شد.

معزی‌پور گفت: این بخش تحقیق از سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ به طول انجامید و طی آن، گروه محقق موفق به ارائه ترکیب مواد اصطکاکی فاقد مس و پنبه نسوز که نوعی ماده سرطان‌زا است، شدند که تمام ویژگی‌های آن در حدود مجاز و مطلوب استاندارد است، هیچ صدایی در زمان ترمزگیری ایجاد نمی‌کند و افت ضرایب اصطکاک آن در دمای بالا مناسب بوده است.

وی افزود: در ادامه فرایند تولید؛ با توجه به اینکه قوانین زیست‌محیطی جدیدی در سطح بین‌المللی در زمینه کاهش مقدار مصرف مس در فرمولاسیون مواد اصطکاکی وضع شد و با توجه به تحریم‌های اعمال‌شده و عدم‌دسترسی به مواد اولیه مورد نیاز در فرمولاسیون، اقدام به بهینه‌سازی فرمول و ساخت نمونه جدید و تکمیل آزمون‌ها شد.

این مدیر دانش بیان اظهار داشت: نمونه‌ها ساخته شده و مورد آزمون قرار گرفتند. حتی نمونه‌های ساخته‌شده، روی ماشین، بسته شده و تست پیمایشی آن انجام شد.

وی افزود: قیمت تمام‌شده فرمولاسیون نیز محاسبه و مشخص شد با وجود کیفیت بسیار مناسب، قیمت تمام‌شده مواد اصطکاکی از نمونه‌های مشابه خارجی، ارزان‌تر است.

معزی پور اظهار داشت: پروژه ساخت لنت ترمز دوستدار محیط زیست، با دریافت تسهیلات مصوب معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، مورد حمایت قرار گرفته است.

برچسب ها:, , , ........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=895

دیدگاه شما

آخرین اخبار