وزارت صمت نباید خودروسازان را تکه تکه کند
کد خبر: ۹۶۰۷ | تاریخ انتشار : ۰۹-۰۵-۱۴۰۱ - ۶:۵۵ | نسخه چاپی نسخه چاپی
یک نماینده مجلس:

طبق آخرین اخبار، قرار است ایران خودرو به جای واگذاری و ارتقا و رشد تیراژ، تکه تکه شود! یعنی قرار است خودروسازان به اسم خروج دولت از سهامداری به صورت مجزا فروخته شوند که معنایی جز منهدم کردن دو خودروساز اصلی کشور ندارد، این یعنی باید به جای رشد تولید و ارتقا کیفیت، منتظر کاهش تولید و در مقابل کاهش کیفیت باشیم!

به گزارش ماشین نیوز ؛ موضوعی که حالا صدای نمایندگان مجلس را هم در آورده است؛ علی جدی عضو کمیسیون صنایع مجلس در این باره می گوید: دولت قرار بود امسال کارهای واگذاری خودروسازان را انجام دهد و ۲ شرکت خودروساز خصوصی شوند اما این خصوصی سازی باید با مدیریت درست انجام شود.

به گفته این نماینده مجلس، خصوصی سازی به منظور ارتقا فعالیت خودروسازان و افزایش تیراژ صورت می گیرد و وزارت صمت باید این موضوع را در واگذاری در نظر بگیرد؛ اگر قرار است خودروسازان داخلی واگذار شوند، باید با مشارکت برندهای داخلی واگذار شوند و به طبع تولیداتشان داخلی باشد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: اکنون در کل دنیا خودروسازان با یکدیگر ادغام می شوند و در کنار تولید محصولات با کیفیت، رشد تیراژ دارند، ما نیز باید در خودروسازی این موضوع را در نظر بگیریم؛ باید به فکر ادغام خودروسازان بوده و نباید آن را تکه تکه کنیم.

جدی گفت: با تکه تکه کردن خودروسازان، عملا خودروسازان داخلی ضعیف می شوند و دیگر نه تنها محصولات داخلی تولید نمی شود بلکه مونتاژ کار می شویم؛ اکنون خبرهایی از واگذاری نادرست ایران خودرو خراسان منتشر شده که باید وزیر صمت در قبال این واگذاری پاسخگو باشد.

به گفته این نماینده مجلس، ایران خودرو خراسان یکی از خودروسازها با رشد تیراژ قابل توجه است که باید قوی تر از قبل پیش برود نه اینکه آن را ضعیف کنیم؛ این خودروسازان داخلی هم اکنون نقش قابل توجهی در افزایش تیراژ غول های جاده مخصوص دارند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس تشریح کرد: باید از خودروسازان جهان درس بگیریم و از تجربیان آنها استفاده کنیم؛ اکنون خودروسازان چینی به گونه ای فعالیت می کنند که در کنار ادغام و قدرتمند شدن، از تولیدات خود حمایت کرده اند، در چین خودرو بنز تولید می شود اما مصرف کنندگان برای حمایت، نمی روند خودرو بنز را از آلمان سفارش دهند و این کالا را از کشور خود می خرند، ما نیز باید به فکر ارتقا محصولات و افزایش تیراژ باشیم.

جدی می گوید: تاکنون شاهد چنین نمونه ای از خودروسازی نبوده ایم که فروش سهام یک شرکت به صورت فروش بخش های مختلف انجام شود. ضروری است تا مسئولان وزارت صمت در این باره شفاف سازی کنند.

گفتنی است؛ واگذاری خودروسازان تاکنون با ابهامات فراوانی رو به روست و لازم است، ضمن مشخص شدن نحوه خروج خودروسازان از زیان دهی، هدف گذاری دقیق و مشخصی از این واگذاری صورت گیرد و پاسخ روشنی به چگونگی واگذاری، اهداف این واگذاری و در نهایت صلاحیت سنجی خریداران و دیگر اصلاحات لازم در زمینه سیاست گذاری صنعت خودرو، همزمان با واگذاری سهام دو خودروساز داده شود.

........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=9607

دیدگاه شما

آخرین اخبار