صدور بیش از ۶۰ هزار شناسه کالا برای لوازم‌یدکی خودرو
کد خبر: ۳۷۷۲ | تاریخ انتشار : ۲۰-۰۱-۱۴۰۱ - ۱۷:۱۵ | نسخه چاپی نسخه چاپی

معاون تجارت و خدمات وزیر صمت گفت: تاکنون بیش از ۶۰ هزار شناسه کالا برای لوازم‌یدکی خودرو صادر شده است.

به گزارش ماشین نیوز ؛ علیرضا شاه‌میرزایی اظهار کرد: تاکنون ۲۷۰ تولیدکننده و بیش از ۴۰ هزار خرده‌فروش در سامانه جامع تجارت ثبت‌نام کرده‌اند که رقم قابل توجهی است. کل خرده‌فروشان لوازم‌یدکی خودرو حدود ۷۰ هزار واحد هستند.

معاون تجارت و خدمات وزیر صمت بابیان این‌که در مرحله دوم، کالاها باید شناسه‌دار شوند، بیان کرد: تاکنون بیش از ۶۰ هزار شناسه کالا برای لوازم‌یدکی خودرو صادرشده که هر یک از این شناسه‌ها مربوط به یک نوع کالا با یک برند و ویژگی خاص است؛ فرآیند شناسه‌دار کردن کالاها بسیار دقیق است تا از کالاهای شبیه به خود متمایز شود.

شاه‌میرزایی ادامه داد: یکی از مسائلی که اکنون وجود دارد این است که خیلی از لوازم‌یدکی خودروها اصل نیست و یا کیفیت لازم را ندارد. بنابراین اگر کالاها با سطوح کیفی مختلف، شناسه‌های متفاوت بگیرند، علاوه بر حل مشکل قاچاق، هدف مهم جلوگیری از تقلب و افزایش کیفیت و استاندارد نیز حاصل می‌شود.

معاون تجارت و خدمات وزیر صمت توضیح داد: بیش از ۶۰ هزار شناسه کالا در زمینه قطعات خودرو صادرشده است و در همین دو قلم کالایی که اعلام‌شده، هزار و ۱۰۰ شناسه برای «کمک‌فنر» و ۳ هزار و ۸۰۰ شناسه برای «باتری» موجود است که شامل انواع کالاها و برندهای آن می‌شود.

وی بابیان این‌که در مرحله سوم، کالاها باید کد رهگیری دریافت کنند، گفت: کد رهگیری به ازای هر کالا صادر می‌شود؛ برای مثال در مورد کمک‌فنر، یک میلیون و ۱۰۰ هزار کد رهگیری و برای باتری نیز بیش از ۳۵۰ هزار کد رهگیری صادرشده است که کد رهگیری یکتا است. به این معنی که هر کمک‌فنری با کمک‌فنر دیگر متفاوت است.

شاه‌میرزایی تصریح کرد: کد رهگیری علاوه بر این‌که در مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی می‌تواند مؤثر باشد، برای مصرف‌کننده نیز بسیار مفید است؛ زمانی که مصرف‌کننده باتری خودرو خریداری می‌کند، می‌تواند شناسه کالای درج‌شده را به سامانه پیامکی ارسال کند و سامانه درباره اصالت باتری اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

وی اضافه کرد: مقابله با قاچاق کار ساده‌ای نیست، زیرا بحث چندین میلیارد دلار مطرح می‌شود که منافع برخی افراد است و باید با منافع نامشروع مقابله کنیم تا کسب‌وکارها رونق بگیرند؛ البته تنها روش‌های برخوردی جوابگو نیست، بلکه باید انگیزه اقتصادی ایجاد کنیم تا شناسه گذاری به نفع فعالان اقتصادی باشد؛ اگر اکثریت از این طرح استقبال کنند، می‌توانیم با اقلیت برخورد کنیم.

معاون تجارت و خدمات وزیر صمت افزود: تاکنون همراهی اصناف و تولیدکنندگان در این طرح خوب بوده است، ضمن این‌که همراهی رسانه سبب خواهد شد تا دستگاه‌ها با جدیت بیشتری طرح را اجرا کنند و همراهی مردم نیز بیشتر خواهد شد.

شاه میرزایی گفت: استقبال مردم از این طرح موجب خواهد شد که خودبه‌خود توزیع‌کننده و تولیدکننده به این سمت حرکت کنند.

وی اعلام کرد: طرح ابتدایی مقابله با لوازم‌یدکی قاچاق و تقلبی با دو قلم کالای باتری و کمک‌فنر اجرا می‌شود، اما هم‌زمان شناسه‌گذاری ۵۴ طبقه از گروه کالاهای لوازم‌یدکی نیز شروع‌شده است. در مجموع گروه‌های کالایی، برای ۳۱۴ طبقه کالا، شناسه‌گذاری در حال انجام است.

شاه‌میرزایی افزود: با دریافت کد رهگیری، انکارناپذیری ایجاد می‌کنیم، به معنی این‌که تولیدکننده نمی‌تواند تولیدات خود را انکار کند. همچنین ما سامانه‌های اینترنتی را تشویق کرده‌ایم که کارشان کمک به شفافیت توزیع و حتی نظارت بر کار تعمیرکار است. ازجمله این‌ها سامانه هایپرکار است.

وی ادامه داد: مردم از طریق اینترنت می‌توانند به فروشگاه‌هایی که به‌صورت اینترنتی و زنجیره‌ای ایجادشده‌اند، مراجعه کنند که در آن‌جا قطعه به هر نقطه تحویل خواهد شد و امکان نظارت بر تعمیرکاران نیز وجود دارد و می‌توانند نظر خود را درباره عملکرد تعمیرکار ارائه دهند.

معاون تجارت و خدمات وزیر صمت تصریح کرد: اگر شناسه‌گذاری اتفاق نمی‌افتاد، این سامانه‌ها قابلیت اجرایی نداشتند؛ درست است که سامانه‌ها بخش‌خصوصی هستند و به مردم خدمات می‌دهند، اما زیرساخت همه این‌ها، سامانه جامع تجارت است و ما بر آن‌ها نظارت داریم.

برچسب ها:, ........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=3772

دیدگاه شما

آخرین اخبار