علت صدای انفجار از اگزوز خودرو چیست؟
کد خبر: ۱۲۷۲۴ | تاریخ انتشار : ۳۰-۰۶-۱۴۰۱ - ۸:۲۰ | نسخه چاپی نسخه چاپی

شنیده شدن صدای انفجار از اگزوز خودرو را بسیاری از دارندگان خودرو تجربه کرده اند. این صدا مشخص می‌کند که خودرو شما به درستی کار نمی‌کند و باید آن را زودتر بررسی کنید.

به گزارش ماشین نیوز ؛این صدای انفجار به خودی خود ترسناک است، اما زمانی که با از دست دادن قدرت وسیله نقلیه همراه شود، هشدار دهنده‌تر است. اگر از خود می‌پرسید «چرا اگزوز خودروی من صدای انفجار می‌دهد»، این مطلب را بخوانید تا بدانید چه چیزی باعث ایجاد صدا و نحوه برخورد با آن می‌شود.

موتور شما چگونه کار می‌کند؟

سیستم احتراق داخلی خودرو شما از مایعات قابل اشتعال، هوا و انفجار‌های کنترل شده برای تامین انرژی خودروی شما استفاده می‌کند. صدای انفجار زمانی اتفاق می‌افتد که این سیستم آنطور که باید کار نمی‌کند، به همین دلیل است که درک نحوه عملکرد موتور برای پی بردن به اینکه چرا ماشین شما صدای انفجار می‌دهد، بسیار مهم است.

در اینجا مراحل اساسی موتور احتراق داخلی شما برای تبدیل سوخت و هوا به اسب بخار دنبال می‌شود:

مرحله ۱: مصرف

سوپاپ ورودی سیلندر‌های سوخت شما باز می‌شود و مخلوطی از سوخت و هوا را به داخل موتور می‌کشد.

مرحله ۲: فشرده سازی

دریچه ورودی بسته می‌شود و یک پیستون مخلوط هوا و سوخت را که در بالا ذکر شد فشرده می‌کند.

مرحله ۳: احتراق

هنگامی که مخلوط به طور کامل فشرده می‌شود، یک شمع جرقه برق را به مخلوط هوا و سوخت شلیک می‌کند و آن را به یک انفجار کوچک و کنترل شده مشتعل می‌کند.

مرحله ۴: پاور استروک

گاز‌های حاصل از احتراق هوا-سوخت، پیستون را به سمت عقب می‌راند که به آن «سکته نیرو» می‌گویند. این واکنش میل لنگ را فشار می‌دهد که دنده‌ها را فعال می‌کند و در نهایت چرخ‌های ماشین شما را به حرکت در می‌آورد.

مرحله ۵: اگزوز و پیشرانه

دریچه اگزوز باز و بسته می‌شود و به دود و باقی مانده از فرآیند احتراق اجازه می‌دهد تا از طریق لوله اگزوز خارج شود. کل فرآیند در زمانی که موتور شما کار می‌کند تکرار می‌شود، با پیستون‌ها و سیلندر‌های متعدد با هم کار می‌کنند تا چرخ‌های اتوبوس (یا ماشین) شما بچرخند.

علت صدای انفجار از اگزوز اتومبیل

چرا اگزوز ماشین من صدای انفجار می‌دهد؟

اگر هنگام بالا بردن دور موتور ماشین خود صدای آزار دهنده‌ای می‌شنوید، به احتمال زیاد صدای انفجار است. این نقص اغلب با دود سیاه و آبی همراه است.

سوخت بیش از حد

اگر سوخت بیش از حدی که برای سوختن موثر موتور لازم است به موتور داده شود، می‌تواند باعث صدای انفجار اگزوز ماشین شود. هنگامی که مقدار زیادی سوخت اضافی وجود دارد که می‌تواند باعث انفجار شود، به آن مخلوط هوا با سوخت فراوان می‌گویند. اگر سوپاپ اگزوز روی سیلندر باز باشد، هوای اضافی می‌تواند باعث سوختن انفجاری سوخت شود و صدای انفجار را بشنوید.

زمان بندی بد

زمان بندی نادرست نیز می‌تواند منجر به صدای انفجار اگزوز شود. این بدان معنی است که اگزوز تراکم سوخت در سیلندر سر بالایی با بلوک سیلندر (در بلوک پایین) هماهنگ نیست. در نتیجه، سوخت احتراق دیر در محفظه‌ی احتراق روشن می‌شود و با باز شدن سوپاپ اگزوز، سوخت را می‌سوزاند.

درپوش توزیع کننده‌ی شکسته و وایر‌ها

یک کلاه توزیع کننده و یک مجموعه سیم برای تامین انرژی الکتریکی به شمع‌ها استفاده می‌شود. سپس شمع، سوخت را در سیلندر مشتعل می‌کند. اگر درپوش توزیع کننده شکسته شود، رطوبت ممکن است به داخل نفوذ کند و باعث ایجاد جرقه شود که از یک مجموعه‌ی سیم کشی به مجموعه‌ی دیگر سرایت می‌کند. اگر سیلندر، اشتباه در هنگام باز شدن دریچه اگزوز فعال شود، ممکن است یک صدای انفجار ایجاد شود. برای نگهداری پیشگیرانه منظم از خودروی شما، درپوش توزیع کننده باید در هر جلسه تیونینگ تعویض شود.

عملکرد نادرست دریچه‌ی ورودی هوا

خودرو‌های امروزی دارای یک سیستم تزریق هوا هستند که سیستم اگزوز را در زمانی که سیستم تحت بار است تغذیه می‌کند. برای یک سیستم انتشار کارآمد مورد نیاز است، زیرا سوخت اضافی را می‌سوزاند. در سیستم تزریق هوا می‌توان یک دریچه‌ی ورودی هوا پیدا کرد. اگر دریچه‌ی هوا به درستی کار نکند، هوا را از سیستم احتراق خارج می‌کند که می‌تواند به دلیل احتراق سوخت نسوخته، جرقه انفجاری بدهد.

ممکن است در جایی از اگزوز سوراخی باشد، یا مشکلی در مبدل کاتالیزوری داشته باشید.

در یک خودروی قدیمی، ممکن است بخاطر عدم تنظیم موتور باشد.

اگر صدای انفجار از اگزوز خودرو را تجربه کردید، ممکن است به دلایل ذکر شده در بالا باشد. این نشانه این است که ماشین شما به درستی کار نمی‌کند و نیاز به توجه فوری دارد. برای نجات از هزینه تعمیرات مهم است که از قبل فکر کنید و از نگهداری منظم و پیشگیرانه ماشین خود اطمینان حاصل کنید.

صدای انفجار از اگزوز خودرو به چه دلیل است؟

آیا صدای اگزوز مواد منفجره در خودرو‌های اسپرت به موتور آسیب می‌رساند؟
از آنجایی که انفجار‌ها در خارج از موتور اتفاق می‌افتند، برخلاف صورتی و ضربه‌ای که در داخل موتور اتفاق می‌افتد، به موتور آسیب نمی‌رسانند.

با این حال، سیستم اگزوز برای تحمل بار‌های شوک طراحی نشده است و ممکن است در نهایت به طرز فاجعه باری از کار بیفتد. با این حال، چنین موقعیت‌هایی به ندرت پیش می‌آید، زیرا خودرو‌های اسپورت با در نظر گرفتن چنین موقعیت‌هایی طراحی می‌شوند.

منبع: جهان

برچسب ها: ........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=12724

دیدگاه شما

آخرین اخبار