کاهش شدید تولید خودرو در اروپا به علت جنگ
کد خبر: ۴۲۱۰ | تاریخ انتشار : ۲۹-۰۱-۱۴۰۱ - ۸:۰۵ | نسخه چاپی نسخه چاپی

درپی تأثیرات ناشی از جنگ روسیه و اوکراین، انتظار می رود تولید خودرو در اروپا طی سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ حدود یک میلیون دستگاه کاهش یابد.

به گزارش ماشین نیوز ؛شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی در گزارشی نوشت: حمله روسیه به اوکراین ناظران صنعت خودرو را به کاهش پیش‌بینی تولید و فروش برای دو سال آینده سوق داده است. این بحران کارخانه ها را در اروپای شرقی تعطیل کرده و باعث افزایش قیمت مواد اولیه گرانبها شده است.

برخی از کارخانه ها در اوکراین سعی کرده اند در بحبوحه تهاجم به کار خود ادامه دهند. گزارش شده است که کارگران مجبور شده اند برای فرار از شلیک موشک از محل کار خود فرار کنند.

در ماه مارس، مؤسسه اس‌اند پی گلوبال موبیلیتی S&P Global Mobility، که سابقاً آی‌اچ‌اس مارکت IHS Markit نام داشت، پیش‌بینی خود را درباره تولید خودرو در جهان در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به میزان ۲.۶ میلیون دستگاه به دلیل این درگیری نظامی کاهش داد. در بدترین سناریو در مجموع تولید ۴ میلیون وسیله نقلیه منتفی خواهد شد.

بر اساس این گزارش، انتظار می رود تولید خودروهای اروپایی حدود ۹ درصد کاهش یابد که معادل تقریباً ۱ میلیون خودرو می‌شود.

بخشی از آن مستقیماً به دلیل از دست دادن فروش خودرو در روسیه و اوکراین است، اما این کشورها با هم سهم کوچکی از بازار جهانی خودرو را تشکیل می دهند – حدود ۲٪ از کل در سال ۲۰۲۱.

نگرانی بزرگتر کمبود مواد و قطعاتی است که در حال حاضر به خودروسازان اروپایی ضربه زده است و در صورت ادامه جنگ ممکن است به سایر بازارها سرایت کند.

به طور جداگانه، تحلیلگران مؤسسه رتبه‌سنجی اس اند پی گلوبال S&P Global Ratings پیش بینی کردند که در سال ۲۰۲۲ فروش جهانی خودرو ۲ درصد کمتر از سطح سال ۲۰۲۱ خواهد بود.

این کاهش قابل توجهی نسبت به افزایش ۴ تا ۶ درصدی فروش برای سال ۲۰۲۲ است که این گروه آخرین بار در اکتبر ۲۰۲۱ پیش بینی کرده بود.

برچسب ها:, , , , ........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=4210

دیدگاه شما

آخرین اخبار