ایجاد پردیس تخصصی فناوری و نوآوری خودرو
کد خبر: ۸۰۶۷ | تاریخ انتشار : ۱۲-۰۴-۱۴۰۱ - ۹:۵۸ | نسخه چاپی نسخه چاپی

در راستای بهره‌گیری از ظرفیت‌های شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در صنعت خودرو، تفاهم‌نامه سه‌جانبه میان معاونت فناوری و نوآوری وزارت عتف، معاونت صنایع حمل و نقل وزارت صمت و گروه صنعتی ایران‌خودرو امضا شد.

به گزارش ماشین نیوز ؛دکتر علی خیرالدین، معاون فناوری و نوآوری وزارت عتف، در آئین امضای این تفاهم‌نامه با بیان اینکه یکی از بندهای قانون جهش تولید دانش بنیان، به وزارت علوم اجازه می‌دهد در برخی از نهادها و دستگاه‌های اجرایی، پردیس‌های فناوری و نوآوری ایجاد کند، گفت: ما به دنبال استفاده از ظرفیت حداکثری شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در بخش‌های مختلف کشور از جمله صنعت خودرو کشور هستیم؛ در این راستا، طی همایشی که ماه گذشته در ایران‌خودرو با حضور شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان برگزار شد، موضوع نوآوری باز و استفاده از ظرفیت این شرکت‌ها در این گروه صنعتی مطرح و قرار به تدوین و امضای یک تفاهم نامه شد.

وی افزود: طبق این تفاهم‌نامه بنا داریم در سامانه “نظام ایده‌ها و نیازها (نان)”، نیازمندی‌های ایران خودرو را که تاکنون قریب به ۲۳۰ مورد آن را اعلام کرده‌اند، با کمک فناوران و نخبگان کشورمان تأمین کنیم. همچنین طرح “دستیار فناوری”، “گرنت فناوری” و طرح ملی “ترویج کارآفرینی” از جمله دیگر مواردی است که برای پیشبرد آنها از ظرفیت گروه صنعتی ایران‌خودرو استفاده خواهد شد.

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم با اشاره به این موضوع که اکنون ۵۰ پارک علم و فناوری، ۲۴۶ مرکز رشد و ۱۰ هزار و ۸۰۰ واحد فناور مستقر در این پارک‌ها مشغول به فعالیت هستند؛ از اشتغال‌آفرینی ۹۰ هزار شغل توسط آنها یاد کرد که این مهم در حال افزایش است.

دکتر مهدی خطیبی، مدیر عامل گروه صنعتی ایران‌خودرو نیز در این نشست اظهار کرد: در گروه صنعتی ایران خودرو همواره فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان کشور مورد توجه قرار گرفته که البته در سال جاری بنابر فرمایش مقام معظم رهبری و تاکید ایشان به امر “تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین”، توجه و تمرکز بیشتری به این موضوع شده است.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران‌خودرو به ایجاد “مرکز نوآوری” در مجموعه ایران‌خودرو اشاره کرد که در جهت هماهنگی میان شرکت‌های فناور، دانش‌بنیان و نخبگان کشور با گروه صنعتی ایران‌خودرو، به فراخور نیازهایی موجود، اقدام می‌کند.

دکتر منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت: حوزه حمل و نقل از دغدغه‌های اصلی وزارت صمت بوده که اکنون نیز با ورود فناوری‌ها و نوآوری‌های جدید به این عرصه از جمله خودروهایی با سوخت پاک و خودران، بیش از پیش نیازمند بهره‌گیری از توانمندی‌های دانشگاهی و به ویژه شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در صنعت خودرو کشور هستیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر منطقی افزود: برای تحقق این مهم، ایجاد یک زیست بوم فناورانه و نوآورانه متشکل از دانشگاه‌ها، شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و بخش صنعت لازم است تا ذیل فعالیت‌های این زیست‌بوم، بر روزآمدسازی صنعت خودرو کشور کمک کنیم.

برچسب ها:, , ........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=8067

دیدگاه شما

آخرین اخبار