رونمایی از سامانه انتقال توان بیسیم خودروی برقی
کد خبر: ۷۷۲۲ | تاریخ انتشار : ۰۶-۰۴-۱۴۰۱ - ۷:۴۱ | نسخه چاپی نسخه چاپی

سامانه انتقال توان بیسیم خودرو برقی در حال حرکت با حضور معاون علمی و فناوری رونمایی شد.

به گزارش ماشین نیوز ؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در رونمایی و بازدید از این سامانه ایران‌ساخت، با تأکید بر این‌که حوزه حمل و نقل به ویژه صنعت خودرو می‌باید از نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق استقبال کند تا این حوزه روزآمد و رقابتی شود، ادامه داد: خوشبختانه در سال‌های اخیر، فناوری‌های خوبی به ویژه در حوزه حمل و نقل، پیشران و انتقال قدرت به دست شرکت‌های دانش‌بنیان توسعه یافته است که امروز شاهد یکی از همین دستاوردها هستیم. صنعتی‌سازی و ورود این فناوری‌ها به بازار، مستلزم استقبال صنایع خودروساز و ایجاد زمینه‌های لازم برای رسوخ این فناوری‌ها به بدنه صنعت است.

وی با بیان این‌که باید صنعتی سازی این طرح فناورانه و مرز دانش پیگیری شود، ادامه داد: شارژ سریع خودروها و موتورسیکلت‌های برقی در حین حرکت با این طرح فناورانه محقق می‌شود که توسعه آن می‌تواند به کاهش هزینه‌های استفاده از انواع خودروهای برقی در مسیرهای مشخص کمک کرد.

محمد صادق واعظ زاده با بیان این‌که طرح کلان ملی انتقال توان بیسیم خودرو برقی در حال حرکت، مشکل شارژ خودروها را برطرف می‌کند، ادامه داد: باتری، یکی از چالش‌های اصلی توسعه خودروهای برقی به شمار می‌رود چراکه باتری گران، سنگین و دارای مشکلات بسیاری در بازیافت است. شارژ باتری زمان بر است و پیمایش خودرو را محدود می‌کند. همین موضوع باعث شده است تا باتری کوچکش شده و با نصب یک سامانه الکتریکی در زیر سطح معابر نصب شود و انرژی را به صورت بیسیم به گیرنده انرژی در کف خودرو منتقل می‌کند.

وی با اشاره به همکاری و مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و فعالان فناور و متخصص دانشگاه تهران در پیاده‌سازی نیمه صنعتی این طرح کلانی ملی فناوری گفت: هم پای کشورهایی که از این فناوری برخوردار هستند حرکت کردیم و اکنون موفق شدیم به مرحله نیمه صنعتی برسیم. امیدواریم مسیر صنعتی سازی را که طولانی‌تر است، با اطمینان بیش‌تر ادامه دهیم.

واعظ زاده با اشاره به فعالیت ۶ کشور پیشرفته جهان در مراحل نیمه صنعتی و صنعتی گفت: پیش بینی این است که این طرح تا دو سال آینده تجاری خواهد شد چرا که ظرفیت بسیار بالایی دارد و ما نیز سعی می‌کنیم این طرح را به مرحله صنعتی و در ادامه به مرحله تجاری برسانیم.

اجرای این طرح حدود ۲ سال به طول انجامیده و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان یک طرح کلان فناوری ملی اجرا شده است، همچنین در این طرح یک گروه متشکل از ۱۰ نفر از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان تحصیلات تکمیلی دانشگاه تهران همکاری داشته‌اند.

با حاد شدن معضل وابستگی حمل و نقل به سوخت‌های فسیلی و لزوم کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها، توجه بسیاری بر استفاده از خودروهای برقی معطوف شده است. با این حال یکی از چالش‌های اساسی در برابر رواج سریع خودروهای برقی قیمت زیاد این خودروها به علت هزینه زیاد باتری است.

با بهره گیری از سیستم شارژ بی سیم دینامیکی در خودروهای برقی، چالش‌های فوق مرتفع گشته و به فراگیر، ارزان و آسان شدن استفاده از این خودروها کمک مؤثری می‌شود.

شارژ بی‌سیم دینامیکی خودروی برقی، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در آزمایشگاه پژوهشی سیستم‌های حرکت پیشرفته دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران اجرایی شده است. صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور از این پروژه فناورانه حمایت کرده است.

این پروژه در حوزه فناوری انتقال توان الکتریکی بی سیم شامل قطارها، محرکه‌های الکتریکی و خودروها کاربرد دارد. در این پروژه انرژی از هوا عبور کرده و به خودرو در حال حرکت می‌رسد؛ بنابراین نیازی به توقف خودرو در ایستگاه شارژ نیست.

برچسب ها:, , ........ لینک کوتاه : mashinnews.com/?p=7722

دیدگاه شما

آخرین اخبار